תביעה בנושא השכרת רכב בחו"ל - מה עושים אם מגיעים לחו"ל ואין תיעוד לעסקה

מה עושים אם הזמנתם ושילמתם בארץ על רכב מושכר לחופשה בחו"ל, אך כשאתם מגיעים לחו"ל – אין רכב, ואין עסקה? זה מה שקרה לזוג תובעים ישראלים.

השכרת רכב בחו

תקלה בהשכרת רכב בחו"ל

בתאריך 8.4.18 הזמינו זוג נוסעים באתר ההזמנות של חברת דומיקאר בעמ' (המשמשת כזכיינית של חברת השכרת הרכב "באדג'ט" בחו"ל), רכב שכור לתקופה שבין 13.4.18 בשעה 17:30 ועד 17.4.18 בשעה 12:30 לחופשה בברלין. הזוג שילם 488.52 ₪, וקיבל באמצעות המייל שובר הזמנה, מסמך המפרט את תנאי ההזמנה וכן קבלה על התשלום. את הרכב היו אמורים לקבל ממש בנחיתה, בסוכנות שנמצאת בשדה התעופה.

כאשר הגיעו לברלין, ולמרות שהציגו בפניו את שובר ההשכרה שקיבלו, הנציג הגרמני טען בפניהם שההזמנה לא תקינה ולא ניתן לתת להם רכב. בני הזוג לא הצליחו ליצור קשר עם הסוכנות בארץ, מאחר והיה יום שישי לפנות ערב, ומשרדי דומיקאר סגורים.

בלית ברירה נאלצו להשכיר מחדש רכב מבאדג'ט, בעלות של 168 אירו. את הרכב קיבלו בשעה 19:18, כלומר כמעט שעתיים איחור.

מה עוד טוענים התובעים?

 1. החיוב הכפול, זה שבארץ וזה שבחו"ל, יצר מצב של כמעט ניצול מלא של מסגרת האשראי שהייתה להם. מה שגרם למגבלה על אפשרויות ביצוע תשלומים בברלין ולטענתם ויתרו על חלק מהדברים שרצו לקנות, אטרקציות בברלין שרצו לעשות ועוד.
 2. כשחזרו לארץ ופנו לחברה עם תלונותיהם וכמובן בקשה לקבלת החזר כספי – החברה התעלמה מהפניות ולא החזירה שקל אחד.

כמה פיצויים מבקשים התובעים?

זוג הנוסעים תובע פיצויים בסך כולל של 10,213 ש"ח, המורכבים מ:

 1. עלות ההשכרה בארץ שלא מומשה, בסך 488 ₪
 2. עלות השכרת הרכב בברלין בסך 725 ₪.
 3. החזר תשלום חבילת הנופש כולה בסך 4,000 ₪.
 4. פיצוי בגין סבל ועוגמת נפש בסך 5,000 ₪

מה טוענת חברת השכרת הרכב?

הנתבעת, חברת השכרת הרכב בישראל, מודה שהתובעים ביצעו הזמנת רכב שכור באמצעות מרכז ההזמנות שלה. מסיבות שלא ידועות לה, ההזמנה לא כובדה על ידי נציג באדג'ט בברלין. לטענתה, התובעים היו אמורים לקחת את הרכב בשעה 17:30 יום שישי, שעה שבה מוקד השירות של הנתבעת לא פעיל ועל כן לא יכולה לסייע לתובעים בזמן אמת. 

בסופו של דבר, בפועל התובעים אכן קיבלו את הרכב ולכן לא נגרם נזק ממשי.השכרת רכב בחו

מה קובע ביהמ"ש?

החזרת עלות העסקה בארץ

הנתבעת מודה שהסכם השכרת הרכב שנערך בארץ בין זוג התובעים ובין הנתבעת לא קוים על ידי הנתבעת, ולכן התובעים לא זכו לכל תמורה עבור התשלום בסך 488 ₪ ששילמו במסגרת הסכם זה. 
לכן מגיע לתובעים החזר מלא על סכום זה.

בנוסף לכך, מגיע להם החזר עבור ההפרש בין מה ששילמו בארץ על השכרת רכב בחו"ל (488 ש"ח), לבין מה ששילמו בברלין (168 אירו שהם כ- 722 ש"ח). לפיכך מקבלים הם החזר על היתרה ששילמו בברלין. ההפרש הוא בסך 234 ש"ח.

החזר תשלום חבילת הנופש

 ביהמ"ש דוחה את בקשת התובעים לקבל החזר מלא על החופשה. שכן למעט שעותיה הראשונות של החופשה בת 5 הימים, ועם קבלת הרכב וההגעה למלון, ניצלו התובעים את חבילת הנופש במלואה ועל פי התכנון המקורי.

 

פיצוי על עוגמת הנפש

ביהמ"ש מקבל את טענות התובעים כי נגרם להם עוגמת נפש רבה. מרגע שהתובעים הופתעו לגלות שנציגות באדג'ט בברלין לא מתכוונת לכבד את הסכם ההשכרה שערכו בארץ, הם נאלצו לבזבז זמן יקר בניסיון להשיג את החברה בארץ. חסרי אונים הם גם ניסו לשכור רכב מסוכנויות השכרה אחרות בנמל, במדינה זרה וללא יכולת התקשרות עם בני המשפחה בארץ. כל זה היה כרוך, מטבע הדברים, בלחץ, תסכול ובעוגמת נפש משמעותיים.

 

איך נקבע הפיצוי על עוגמת הנפש?

ביהמ"ש בוחר לציין את הפרמטרים שהובילו אותו לקבוע את גובה הפיצוי המגיע לתובעים:

 1. הנתבעת לא הציגה הסבר לתקלה שאירעה בברלין ולמחדל. יש בכך להעיד על זלזול ויחס בלתי שירותי כלפי לקוחות, שכן מן הראוי הוא להסביר בצורה מינימלית את הסיבה שבגללה קרתה התקלה והשירות לא סופק. 
 2. העובדה שהתובעים הרגישו אבודים, ללא מענה, בארץ זרה וחיפשו פתרון בעצמם.
 3. העובדה שלנתבעת אין כל מוקד חירום או שירות לתקלות מסוג אלה המתרחשות בימי שישי ושבת. מצב בו אין ללקוחות כל אפשרות לקבל סיוע, במיוחד ללקוחות הנמצאים בארץ זרה, הוא מצב בלתי רצוי בעליל.
 4. התעלמותה המתמשכת והבלתי מוסברת של הנתבעת מפניותיהם של התובעים אליה לקבלת הסבר והחזר כספי. מה שאילץ את התובעים להגיש תביעה לבית המשפט, על כל הטרחה, הטרדה וההוצאות הכרוכות בכך.  

בהתאם לכל השיקולים הללו, ביהמ"ש קובע פיצוי על עוגמת נפש בסך כולל של 2,500 ₪.

סיכום התביעה

חברת השכרות הרכב, תשלם לזוג התובעים סך כולל של 4,222 ש"ח, המורכבים מ:

 1. החזר עלות הסכם ההשכרה בארץ: 488 ₪.
 2. ההפרש בין עלות זו ובין עלות הסכם ההשכרה בברלין: 234 ₪.
 3. עוגמת נפש: 2,500 ₪.
 4. הוצאות משפט: 1,000 ₪.

התביעה התקבל בתאריך 13/09/2018 בבית המשפט לתביעות קטנות בחדרה. מס' התיק הוא: 55761-05-18‏ ‏ דין שוך נ' דומיקאר בע"מ


שימו לב: המידע המוצג בתקציר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. הסתמכות עליו באופן בלעדי היא על אחריות הקורא. צוות האתר, אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

חפשו טיסה זולה עכשיו

מציאת מלון במחיר משתלם

Booking.com

הניוזליטר שלנו

פעם בכמה זמן אנחנו שולחים מייל עם מידע שיכול להוזיל את החופשה הבאה שלכם

עקבו אחרינו ברשת

ימים
שעות
דקות
שניות

על מנת לשמור, עלייך להתחבר

[ultimatemember form_id="4588"]

מה תרצה לדעת?