10 המדינות המאושרות ביותר בעולם | לכאן אתם צריכים לטוס!

רוצים לדעת באיזה מדינה נמצאים האנשים הכי שמחים ומאושרים בעולם? רמז…רוב הישראלים לא מבקרים שם. 🙃המדינה הכי מאושרת בעולם

רוצים לדעת באיזה מדינה נמצאים האנשים הכי שמחים ומאושרים בעולם? רמז…רוב הישראלים לא מבקרים שם.מדינות מאושרות בעולם

תחשבו רגע על הפעם האחרונה שטיילתם בחו"ל ופגשתם תיירים… מי היה יותר נעים וכיפי? תייר בריטי או צרפתי? אמריקאי או אוסטרלי? באיזה מדינה הכי נהניתם מהאוכלוסיה המקומית? הולנד, צ'כיה או בכלל ארה"ב?

מדי שנה מערך הפיתוח בר קיימא של האו"ם עורך דו"ח מיוחד בו הוא מדרג את 156 המדינות בעלות מדד האושר של האזרחים הגבוה ביותר. כלומר, עד כמה האזרחים עצמם במדינה מסוימת מרגישים מאושרים.

למה זה חשוב?

דו"ח האושר העולמי הפך לכלי חשוב בידיהם של מקבלי ההחלטות במדינות שונות, הרוצים להבין כיצד לשפר את חייהם של האזרחים ורווחתם. מה שיכול ליצור תחרות בריאה בין המדינות, החותרות לרמת חיים ואושר טובים יותר לחברה.


עיר מול כפר – אושר לאומי

 כ- 4.2 מיליארד בני אדם, יותר ממחצית אוכלוסיית העולם (55.3%), מתגוררים בשטחים עירוניים. המספרים הללו צפויים לקפוץ ב- 50%, ובשנת 2045 כ- 6 מיליארד בני אדם יחיו באזורים עירוניים. 
כיום, הערים המאוכלסות ביותר בעולם הן טוקיו (37.4 מיליון אזרחים), ניו דלהי (28.5 מיליון) ושנגחאי (25.6 מיליון).

ערים הן גם מעצמות כלכליות בעלות השפעה על העושר והאושר של המדינה. יותר מ- 80% מהתמ"ג העולמי, מיוצר בתוך גבולותיהם של ערים. בשונה משטחים כפריים וצורות התיישבות אחרות, ערים מאפשרות חלוקת עבודה יעילה יותר, ומביאים עימם תועלות רבות הבאות לידי ביטוי בפרודקטיביות גבוהה יותר, טכנולוגיה וחדשנות המשפיעים על ההכנסה ורמת החיים.


איך קובעים אושר? 😀

אז מה גורם לאזרחים להיות כל כך מאושרים? הדו"ח מצא שהסיבות העיקריות לאושר הן בטחון סוציאלי, אמון חברתי, ממשלות אמינות, סביבה בטוחה וחיים בריאים.

בנוסף, הממצאים הובילו למסקנה שהשילוב של הסביבה החברתית, התעשייתית והטבעית משפיעות על מדד האושר של הפרט. ללכת במרחבים ירוקים למשל משפיע על האושר של האדם, בייחוד כאשר זה בליווי של חבר\ה.

סביבה חברתית מאושרת, בין אם עירונית או כפרית, היא סביבה שבה אנשים מרגישים תחושת שייכות, בה הם סומכים ונהנים זה מזה ומהמוסדות המשותפים שלהם. האמון המשותף מפחית את נטל היחיד ובדידותו ובכך מצמצם את הפער בשוויון והרווחה.מדד האושר הלאומי


המדינה המאושרת מול המדינה המתויירת?

האם המדינה שבה נמצאים האזרחים המאושרים ביותר היא המדינה שאליה ירצו להגיע תיירים מכל העולם?
אז זהו, שלא. המדינה המאושרת ביותר היא ממש לא המדינה הכי מתויירת בעולם. אין כל קשר בין מדד האושר של האזרחים לבין גודל ענף התיירות במדינה. 
5 המדינות הכי מאושרות מבצבצות במקומות האחרונים במדד המדינות המתוירות בעולם (מקור: UNWTO). ואילו 5 המדינות המתוירות ביותר נמצאות הרחק מאחור במדד האושר הלאומי.
האם יש קשר לכך שככל שהמדינה משקיעה יותר בתיירות שלה, כך נפגע אושרם של האזרחים החיים בה? אתם תחליטו. 👊


אז מי המדינה המאושרת ביותר בעולם?

מאז פרסומו של הד"וח הראשון בשנת 2012, 4 מדינות ובירותיהן ממשיכות להופיע ברביעייה הפותחת. דנמרק שמנצחת בשנים 2012,2013 ו- 2016, שוויץ ב- 2015, נורבגיה ב- 2017 ופינלנד ב- 2018, 2019. 

תופתעו או לא, ישראל נמצאת במקום דיי מכובד מתוך 156 המדינות וכנראה שרובינו מרגישים דיי מאושרים עם מה שיש לנו בחיים (אפילו שאנחנו אוהבים להתלונן על כך).

הדו"ח שחובר השנה ב- 2020, מציג את מדד האושר העולמי כפי שמשתקף מעיני האזרחים ואלו הן 20 המדינות הכי מאושרות בגלובוס לפי הסדר:

 1. פינלד 🇫🇮
 2. דנמרק 🇩🇰
 3. שוויץ 🇨🇭
 4. איסלנד 🇮🇸
 5. נורבגיה 🇳🇴
 6. הולנד 🇳🇱
 7. שוודיה 🇸🇪
 8. ניו זילנד 🇳🇿
 9. לוקסמבורג 🇱🇺
 10. אוסטריה 🇦🇹
 11. קנדה 🇨🇦
 12. אוסטרליה 🇦🇺
 13. אנגליה 🇬🇧
 14. ישראל 🇮🇱
 15. קוסטה ריקה 🇨🇷
 16. אירלנד 🇮🇪
 17. גרמניה 🇩🇪
 18. ארה"ב 🇺🇸
 19. צ'כיה 🇨🇿
 20. בלגיה 🇧🇪


האם המדינה המאושרת ביותר חסינה מקורונה?

בהקשר הקורונה בעולם התיירות, ראוי לציין שהמגיפה לא בדיוק מתחשבת באושר. פינלנד (25,882 נדבקים), דנמרק (83,535), שוויץ (335,660 נדבקים) , נורבגיה (36,789) והולנד (מקום 33 בעולם בהידבקות – 532,444 נדבקים) המדינות הכי מאושרות בעולם, ספגו הידבקויות רבות ומקרי מוות לא מעטים.


סוף דבר

לפי הדו"ח, 4 מהגורמים המרכזיים לקביעת מדד האושר, נוגעים לאספקטים שונים בסביבה החברתית. הם כוללים את ההרגשה של אדם שיש לו על מי לסמוך, תחושת החופש להחליט מה לעשות בחיים, נדיבות ואמון.
הדו"ח בוחן כיצד אי השוויון בין האזרחים משחק תפקיד בתפיסת האושר של האדם וכיצד סביבות חברתיות טובות יכולות לסייע במיתון השפעות אי השוויון.
לכן נראה כי קיימות 2 מערכות קשרים עיקריות שמשפיעות על מידת האושר של תושבי מדינה, היחס בין אזרח לאזרח והיחס בין השלטון לאזרח.

אז בפעם הבאה כשאתם משוחחים עם תייר והוא אומר לכם מאיפה הוא, תוכלו להעריך עד כמה הוא מאושר באמת. 😊🙂

מסכימים עם תוצאות דו"ח האושר? באיזה מדינה יש לדעתכם את התושבים הכי נחמדים ומאושרים? ספרו לנו כאן בתגובות למטה.

אדם מאושר מול הטבע

שתפו עם חברים
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מציאת הטיסות הזולות ביותר

Booking.com

הצטרפו לקהילה

פעם בכמה זמן אנחנו שולחים מייל עם מידע שיכול להוזיל את החופשה הבאה שלכם

הישארו מעודכנים

ימים
שעות
דקות
שניות

על מנת לשמור, עלייך להתחבר

[ultimatemember form_id="4588"]

מה תרצה לדעת?