17 עובדות מדהימות על מט"ח וכסף בארץ ובחו"ל

מט"ח הוא הדלק של החופשה שלנו בחו"ל. מה הקשר בין מט"ח, קופים, פוקימון, קוקאין ותיירות? כל התשובות כאן.

עובדות על המרת מטבע

בני אדם אובססיביים בכל הנוגע לכסף. בעולם המודרני הכסף שולט בעולם, בתעסוקה שלנו, בפנאי ובאינטראקציה עם החברה.

בעוד כסף הוא אחד הגורמים המרכזיים ללחץ ודאגה, הוא גם הפתח שלנו לתרבויות חדשות, טיולים בעולם, הכרת אנשים חדשים, גילוי יעדים מפתיעים וכו'. כולנו רוצים להשיג כמה שיותר דברים, על הכסף שאנחנו מוציאים.

לרובנו, המילה מט"ח נכנסת לחיים בכל פעם לקראת טיול בחו"ל, כאשר אנו רוצים לעשות המרה משקל לדולר, יורו או כל מטבע אחר. 
לשם כך, הכנו עבורכם 17 עובדות מדהימות על מט"ח, ממגוון מדינות בעולם, שיפתיעו אתכם בוודאות.

1. המטבע היקר ביותר בעולם

שאלתם את עצמכם פעם לאיזה מדינה יש את המטבע הכי יקר בעולם? ובכן המט"ח הכי חזק היום הוא ה- KWD, מטבע הדינר של מעצמת הנפט – כווית. דינר כוויתי אחד שווה ל- 3.23$ אמריקאי. בעוד שמטבעות רבים בעולם נופלים או מדרדרים מדי שנה, הדינר הכוויתי שומר על ערכו ואף ממשיך לעלות. לשם השוואה, הפאונד הבריטי נמצא במקום ה-5 והדולר האמריקאי במקום ה-10 בעולם.

2. המטבע הכי זול בעולם

המטבע בעל הערך הכי נמוך בעולם הוא ה- IRR, הריאל האיראני (Iranian Rial). נכון לשנת 2020, ערכו של מטבע ריאל אחד של משטר האיתוללות, שווה ל- 0.0000237952 דולר אמריקאי (מקור: Fxssi).

3. היכן עומד מטבע השקל?

השקל הישראלי החדש (ILS) נמצא במקום ה- 19 בעולם בערכו הכספי. שקל חדש אחד שווה 0.2 דולר. לשם השוואה, ארצנו הקטנטונת עוקפת מדינות כמו ברזיל, טורקיה, צ'כיה ועוד (מקור: Highest Currency).

4. איזה מדינה מרוויחה הכי הרבה מתיירות?

לפי דו"ח סוכנות התיירות העולמית, ארה"ב היא המדינה שמרוויחה הכי הרבה כסף מתיירות בעולם ובפער ניכר. בשנת 2018 היא הכניסה 214 מיליארד דולר רק מענף התיירות. אחריה, הרחק מאחור, נמצאת ספרד עם 74 מיליארד דולר הכנסות.

5. אילו אזרחים מבזבזים הכי הרבה כסף על תיירות?

ובכן באופן לא מפתיע, הבזבזנים הכי גדולים הם הסינים, אך נראה שזה קשור לגודל האוכלוסיה. בשנת 2018 תיירים סיני הוציאו 277 מיליארד דולר, אחריהם האמריקאים עם 144 מיליארד ובמקון השלישי הגרמנים עם 94 מיליארד דולר (מקור: UNWTO).

6. איזה אדם מופיע\ה על הכי הרבה על שטרות כסף?

שיא העולם של גינס, לאדם שמופיע הכי הרבה על שטרות של כסף מחזיקה הגברת המלכה אליזבת ה- 2. תמונת המלכה מוטבעת על 35 שטרות של מדינות שונות בעולם. כל המדינות הללו היו בעבר בשליטה בריטית וביניהם נמצאות ג'מייקה, קנדה, בליז, ניגריה ועוד.(מקור: גינס)

7. מהו המטבע הותיק ביותר בעולם

הפאונד הבריטי הוא המט"ח הכי "זקן" בעולם. ישנן עדויות שמטבעות כסף הפאונד החלו את שימושן עוד בשנת 775 לספירה, כאשר התפוצה המרכזית בוצעה בתקופת האנגלו סקסון.

8. שטרות מט"ח עם קוקאין

עסקאות בין סוחרי סמים, נרקומנים וצרכני קוקאין שונים כמעט תמיד מבוצעות בתשלום כסף מזומן. נוסף על כן, צרכני קוקאין בדרך כלל, נעזרים בשטרות המטבע כדי להסניף את שורות הסם.

במחקר שבוצע בשנת 2007, עולה כי 90% משטרות הדולר האמריקאי והדולר הקנדי, 99.9% מהפאונד הבריטי ו-94% משטרות היורו הספרדי מכילים שרידים של סם הקוקאין.
לכן, דעו כי בפעם הבאה שאתם ממירים שקל לדולר רוב הסיכויים שבעבר, אחד מבעליו הקודמים של הדולר הסניף קוקאין בעזרת הדולר שאתם מחזיקים עכשיו.
באופן לא מפתיע, שטרות המט"ח הסינים והיפנים מכילים כמויות נמוכות בצורה משמעותית בהשוואה למקביליהם במערב. (מקורות: נשיונל גאוגרפיק)

כסף לטיולים בחו

9. מטבעות פני עולים יותר משווים האמיתי

לפי הרשויות האמריקאיות, בשנת 2017, פני אחד עלה 1.8 סנט לייצור כולל שילוח והפצה. בחישוב כולל לכמות המטבעות שיוצרה, מדובר על סכום אסטרונומי של 69 מיליון דולר (מקור: QZ).

10. שטרות כסף הם לא Vegan Friendly

שטרות כסף של מט"ח במספר מדינות בעולם מכילים רכיב שנקרא טאלו (tallow) – חלק משומן של חיות. לפחות 24 מדינות, מקנדה ועד פראגווי וויאטנאם, משתמשים בחומר הזה לייצור שטרות הכסף שלהם (מקור: Gizmodo).

11. כסף תמורת מין

חוקרים מאוניברסיטת ייל בארה"ב, הצליחו ללמד זן של קופים מה המשמעות של כסף ואיך משתמשים בו. הם גילו את הדברים הבאים: הקופים לא אהבו להמר עם הכסף, לא הצליחו לחסוך, גנבו כסף מחבריהם כאשר יכלו, קנו באמצעותו אוכל וכמובן גם שילמו כסף לקופים אחרים תמורת סקס. זה כנראה הייתה העדות הראשונה לזנות של ה- Monkeykind (מקור: NyTimes).

12. הנאצים זייפו מט"ח

במהלך מלחמת העולם השנייה, הנאצים זייפו 134,610,810 מליון פאונד בריטיים. התכנית הגרמנית, שזכתה לשם "מבצע ברנרד", הייתה לזעזע את יציבות הכלכלה הבריטית עד כדי קריסתה. השטרות שזוייפו נחשבים לזיוף הכי איכותי שבוצע אי פעם בפאונד. בעקבות כך, לאחר שהמלחמה הסתיימה הבנק האנגלי הלאומי הורה על עיצוב שטרות פאונד חדשים כדי למזער את הנזקים (מקור: וויקידפיה).

13. המדינה שמשתמשת במטבעות דיסני ככסף רשמי

שמעתם פעם על מטבעות פיקאצו? כנראה שלא.

מדינת ניואה הקטנטנה (אי קטן בדרום האוקיינוס השקט), שמכילה כמה אלפי תושבים בלבד, משתמשת בדולר הניוזילנדי כמטבע של המדינה.
עם זאת, מדי שנה היא מפיצה מטבעות כסף מיוחדים של דמויות הוליוודיות שונות כמו מלכת דיסני, דמויות ממלחמת הכוכבים, פוקימון ועוד. המטבעות הם כסף לכל דבר וניתן לשלם איתם על מה שתרצו באי הפסטורלי. כנראה שלא תוכלו להמיר משקל לדולר מיקי-מאוס בארץ, ולכן תצטרכו להגיע לאי הקטן עם דולרים אמריקאים או ניוזילנדים ולהמיר שם למטבעות הייחודיים (מקור: BuzFeed).

מטבעות מטח של ניואה
לקוח מאתר: מטבעות פוקימון, chiefacoins

10. היכן נמצא רוב הכסף בעולם?

אין ספק שאנחנו נמצאים בעולם יותר ויותר דיגיטלי. כלכלנים מעריכים שרק 8% מכל הכסף בעולם נמצא כשטרות פיזיים. הרוב המכריע של המטבעות נמצא בחשבונות הבנקים הדיגיטליים (מקור: HowStuffWork).

14. הפעם הראשונה והיחידה שבה הופיעה אישה על הדולר האמריקאי

בשנת 1886, הופיעה לראשונה דמות אישה על שטרות של 1 דולר אמריקאי. הייתה זו מרתה וושינגטון, אשתו של נשיא ארה"ב הראשון – ג'ורג' וושינגטון.

15. אל תערכו תמונות של כסף

ניסיתם פעם לערוך תמונת של שטרות כסף? תוכנת עריכת התמונות המפורסמת, Photoshop, יודעת לזהות כאשר אדם מנסה לערוך תמונה של שטר מטבע כלשהו ומונעת את המשך השימוש בתוכנה לצורך כך (מקור: Wired).

16. מה אורך החיים של שטרות דולר אמריקאי?

אורך החיים של שטרות הדולר (בדומה לרוב השטרות העולם), תלוי במידת השימוש בו. ככל שערך השטר גדול יותר (למשל שטר של 100$ לעומת 5$), כך השימוש והתשלום בו פוחת. זאת מאחר ושטר של 100$ עובר בין פחות ידיים ומבוצעות בו פחות עסקאות מאשר שטר של 5$.

לפי פרסומי הבנק הפדרלי של ארה"ב, אורך החיים של שטר דולר 1 הוא 6.6 שנים, בעוד ששטר של 100$ יחזיק 22.9 שנה. (מקור: Federal Reserve)

17. כמה שטרות דולר אמריקאי קיימים בעולם היום?

לפי נתוני הבנק הפדרלי, נכון ל- 8 באפריל 2020, קיימים 1.84 טריליון שטרות של דולרים אמריקאים בעולם (מקור: Federal Reserve).המרת כסף מט

שתפו עם חברים
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב print

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

מציאת הטיסות הזולות ביותר

Booking.com

הצטרפו לקהילה

פעם בכמה זמן אנחנו שולחים מייל עם מידע שיכול להוזיל את החופשה הבאה שלכם

הישארו מעודכנים

ימים
שעות
דקות
שניות

על מנת לשמור, עלייך להתחבר

[ultimatemember form_id="4588"]

מה תרצה לדעת?